kalender 

København, d. 21. september 2023

Fælles front mod fascisme

Christiansborg Slotsplads, kl. 18 - 20 * Organiseret af bl.a. Antifascistisk Aktion

FÆLLES FRONT MOD FASCISME

På torsdag d 21. september er Generation Identitær (GI) blevet inviteret
til et interview på Christiansborg. Liberal Alliance Ungdom, Frederiksberg og Konservative Unge, København er gået sammen for at give Generation Identitær en platform og bidrager dermed til en normaliseringen af deres fascistiske holdninger. (...)

  • Læs hele mobiliseringsgrundlag via facebook

København, d. 21. september 2023

Letter writing to anti-war prisoners in Russia part 3

Torsdag, d. 21. september 2023, kl. 17 - 21, Bogcaféen Halmtorvet 54 København - Vesterbro

Aktivister fra Bogcaféen Halmtorvet inviterer til brevskrivning på torsdag d. 21. september kl. 17-21 i Bogcaféen Halmtorvet.

Der sider stadigvæk en lang række dømte i russiske fængsler, som har brug for din solidaritet. Der vil være småkager, kaffe og te. Så tag en ven under armen og vær med til at skrive breve. Der vil også være et kort oplæg, om hvad der ellers sker af krigsmodstand i Rusland, samt bud på hvordan man også kan støtte op om dette fra Kbh.
Praktiske info
Det er muligt at skrive via e-mail digital (som vi anbefalder) og fysiske breve, og begge ting koster noget. Der vil være en russisk talende aktivist der vil hjælp spørgsmål om hvordan vi få breve send og generelle spørgsmål om fanger i Rusland.

København, d. 21. & 28. september 2023

København, d. 24. september 2023

Klimatopmøde på Nørrebro

Søndag, d. 24. september, kl. 14 - 18:30, Mellemfolkeligt Samvirke,
Fælledvej 12 København - Nørrebro * Organiseret af bl.a. Nørrebro Lokaludvalg og Klimabevægelsen i Danmark 

  • KOM TIL KLIMATOPMØDE PÅ NØRREBRO OG BRUG
    DIN STEMME FOR KLIMAET!

Søndag den 24. september samles Nørrebros borgere for at tale om hvordan Nørrebro bliver en grønnere bydel, og stemme om hvilket skridt, der skal være de første.
Klimatopmødet vil være starten på udviklingen af Nørrebro som et sted, hvor lokale fællesskaber går sammen om at sætte handling bag klimaet - mindre snak og mere handling!

København, d. 30. september 2023

Bogcaféen fylder 8 år

Lørdag, d. 30.september fra kl. 18, Bogcaféen Halmtorvet,
Halmtorvet 54 København - Vesterbro

I snart otte år har Bogcaféen Halmtorvet stået og uddelt anarkistisk kaffe og litteratur, og det vil vi gerne fejre sammen med jer - alle dem som har gjort det muligt.
Derfor inviterer vi til at komme forbi os i 'Halmeren', hvor vi sørger for en hyggelig aften i revolutionær ånd. Man er velkommen allerede fra klokken 18 af, og så bliver vi hængende helt til midnat, hvor klokken slår 12 og Bogcaféen endelig runder de 8 år.
Programmet bliver offentliggjort løbende, men vi håber på at kunne byde på kage, musik, og drinks til dem der vil have dem. Hold øje med dette event for opdateringer.
Vi glæder os til at se jer. Hip hurra for en bedre, friere verden!

København, d. 7. oktober 2023

Arbejderhistoriefestival 2023

Lørdag, d. 7. oktober kl. 9:30 - 17, Arbejdermuseet, Rømersgade 17, København K. * Organiseret af  SFAH - Selskabet for Arbejderhistorie
En hel dag med fokus på arbejderbevægelsen og dens historie med foredrag, debat samt overrækkelse af årets Arbejderhistoriepris 2023.

Foredrag om komponisten Sjostakovitjs og Stalin, børnenes ven Peter Sabroe, A-pressens dødskamp, tyske politiske flygtninge, sociale rettigheder i EU, tillidsmandsuddannelserne, faglig EDB-kamp, Blågårds Plads og kampen for dens udformning, multinationale firmaer og Dansk Kvindersamfund og arbejderkvinderne.
Bogsalg af SFAHs egne udgivelser og antikvariske bøger med arbejder-historisk fokus i museets festsal.
Gratis adgang til festivalens arrangementer. 

               

   Tid & Sted 
udenfor Danmark

Berlin, d. 14. oktober

United Against Repression

Nyttige venstrefløjs adresser 
i Berlin
_____________
BERLINER TERMINKALENDER
FÜR LINKE SUBKULTUR UND
POLITIK

 

Start searching for events by country, city or category, or filter by groups

_________

radar.squat.net

 

From Comrades to Comrades